Korekta Czubka Nosa 

OPERACJA NOSA CHRZĘSTNEGO/ RHYNOPLASTYKA CHRZĘSTNA

Korekta Czubka Nosa 

OPERACJA NOSA CHRZĘSTNEGO/ RHYNOPLASTYKA CHRZĘSTNA
Korekta Czubka Nosa 2

Opis zabiegu

Korekcja plastyczna nosa jest uznawana za najtrudniejszą operację plastyczną. Wymaga od lekarza nie tylko umiejętności operatorskich ale przede wszystkim wyobraźni, która pozwoli mu stworzyć nos proporcjonalny do twarzy pacjenta i zgodny z jego wizją.
W zależności od defektu – chirurg zaproponuje całkowitą operację nosa (części kostnej i chrzęstnej) lub korektę jedynie jego czubka (części chrzęstnej).

Do korekcji chrzęstnej kwalifikują się nosy:

  • Zadarte
  • Opadające
  • Bulwiaste
  • Z za dużym czubkiem
  • Z rozdwojonym czubkiem
  • Z wyraźną asymetrią i nadmierną projekcją (odstawaniem czubka)
  • Ze zbyt szerokimi otworami nosowymi (tzw. „dziurkami”)

Czas trwania zabiegu

45 - 120 minut

Zdjęcie szwów

7-10 dni

Zalecane wizyty kontrolne

* po 7-10 dniach, * po 6 miesiącach, * po 12 miesiącach

Niezbędne badania

Znieczulenie miejscowe:
morfologia, układ krzepnięcia, antygen HBS, HCV, HIV; glukoza na czczo, badanie ogólne moczu.

Znieczulenie ogólne/sedacja:
Badanie krwi: grupa krwi, morfologia, elektrolity (sód, potas), poziom glukozy na czczo, APTT I-INR (układ krzepnięcia), kreatynina, antygen HBS, HCV, HIV. Badanie ogólne moczu, rentgen klatki piersiowej, EKG, posiew z nosa – badanie podstawowe w kierunku bakterii.

Przeciwwskazania

Ciąża

Laktacja

Infekcje

Nieuregulowana cukrzyca

Problemy z krzepnięciem krwi

Jak wygląda zabieg

Zazwyczaj zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje cięcie na słupku nosa a następnie odwarstwia skórę od rusztowania chrzęstno-kostnego. Następnie modeluje chrząstki czubka nosa, usuwa ich nadmiar, zwęża, zeszywa ze sobą lub skraca i tym zmniejsza projekcję czubka. Operacja kończy się zszyciem wykonanych cięć, założeniem krótkich opatrunków do przewodów nosowych, a także unieruchomieniem skóry nosa za pomocą wąskiej szyny grzbietowej termoplastycznej (odpowiednik gipsu).

W razie konieczności korektę części chrzęstnej nosa można połączyć z septoplastyką – prostowaniem przegrody nosowej lub konchoplastyką – plastyką przerośniętych małżowin nosowych. 

Po zabiegu

Przez dobę po operacji pacjent nosi w przewodach nosowych krótkie opatrunki,  których zadaniem jest zapobiegnięcie krwotokowi. Po upływie tego czasu chirurg usuwa je a pacjent może wrócić do domu. Po 7-10 dniach następuje zdjęcie gipsu i szwów.  W międzyczasie mogą wystąpić obrzęk i siniaki wokół oczu. Nos po operacji jest spuchnięty a opuchlizna (szczególnie na jego czubku) może utrzymywać się nawet rok. W trzeciej dobie od operacji zazwyczaj obrzęk jest największy – mogą na skutek tego pojawić się czasowe problemy z oddychaniem przez nos, które nie powinny utrzymywać się dłużej niż 3 -4 tygodnie. Ostateczny efekt zabiegu powinno oceniać się mniej więcej po 12 miesiącach.

Przez okres rekonwalescencji należy bezwzględnie unikać sauny i słońca. Przez pierwszy rok od zabiegu nos należy zabezpieczać podczas opalania kremem z wysokim filtrem ochronnym.

Blizna

Chirurgia plastyczna to nie magia. Po każdej, nawet najmniejszej ingerencji chirurgicznej zostaje blizna. Zadaniem chirurga jest dbałość o to, by była ona jak najmniej widoczna. W przypadku operacji plastycznej nosa chrzęstnego cięcie wykonywane jest na słupku. Po okresie rekonwalescencji blizna powinna być blada i mało widoczna. Rodzaj cięcia lekarz zawsze omówi z pacjentem przed operacją.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Podczas okresu pooperacyjnego należy zgłaszać lekarzowi wszelkie nieprawidłowości – gorączkę, nadmierne zaczerwienienie w miejscu gojenia rany a także obrzęki, szczególnie po czasie, kiedy powinny już ustąpić. 

Przez pierwsze 2-3 tygodnie należy bezwzględnie unikać wysiłku fizycznego. Po tym czasie można wrócić na siłownię i innych sportów z wyjątkiem gier zespołowych. Tu należy zachować szczególną ostrożność przez kolejne kilka miesięcy, ponieważ nos jest wrażliwy na wszelkie urazy.

ZOBACZ CO MÓWIĄ PACJENCI

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJE
W KLINICE

Korekta Czubka Nosa 5

Adres

ul. Rabindranatha Tagore 3/2.3
02-647 Warszawa ( Mokotów )

Telefon

+48 539 333 777
+48 539 333 888

Pon-Pt

10:00 - 21:00

Sobota

10:00 - 17:00

Chcesz dowiedzieć się więcej, lub masz pytania? Zapraszam na konsultację.

Korekta Czubka Nosa 6
Korekta Czubka Nosa 7