Czasami zdrowa dieta i regularne ćwiczenia nie są w stanie pomóc pacjentom w uzyskaniu wymarzonej, zdrowej sylwetki. Dla tych, którzy nie mogą poradzić sobie z otyłością (tzw. otyłość patologiczna), rozwiązaniem jest operacja bariatryczna, czyli chirurgiczne zmniejszenie żołądka. Krok za nią idzie gwałtowna utrata wagi, która w wielu przypadkach pozostawia po sobie ślad – wiotką, zwisającą skórę na brzuchu, która nie tylko nieestetycznie wygląda i powoduje kompleksy, ale stwarza również problemy dermatologiczne.
90 – 240 min
7 – 14 dni
* po 7-10 dniach, * po 4 miesiącach, * po 12 miesiącach
Współczesna chirurgia plastyczna zna remedium na ten problem – abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha, to operacja mająca na celu usunięcie nadmiaru skóry, powstałego w wyniku znacznej utraty wagi spowodowanej zabiegiem bariatrycznym (ale także np. dietą, ciążą). Abdominoplastyka pozwala przywrócić sylwetce pacjenta pożądany kształt – w tym ujędrnić brzuch i zarysować talię, znacząco podnosi komfort jego życia i pozytywnie wpływa na zdrowie – fałdy skórne są nie tylko defektem wizualnym, ale także powodem wielu dolegliwości dermatologicznych, takich jak: otarcia, odparzenia, grzybica.
Abdominoplastyka przywraca Pacjentowi poczucie atrakcyjności i komfortu – jest doskonałym wzmocnieniem efektów bariatrycznego zmniejszenia żołądka.
Na czym polega zabieg?
Zabieg abdominoplastyki to operacja wykonywana przez chirurga plastycznego polegająca na usunięciu nadmiaru skóry, która stała się wiotka i rozciągnięta w wyniku znacznej utraty wagi. Należy pamiętać, że celem abdominoplastyki nie jest odchudzanie samo w sobie, a korekta skóry pacjenta, który już wcześniej utracił zbędne kilogramy – np. w wyniku operacji zmniejszenia żołądka.
Plastyka brzucha przebiega w znieczuleniu ogólnym. Podczas operacji, chirurg plastyczny wykonuje cięcie przebiegające w obrębie podbrzusza podbrzusza (od biodra do biodra lub wokół całego ciała), a następnie odpreparowuje od mięśni skórę i tkankę tłuszczową, pozbywając się ich nadmiaru. Chirurg plastyczny wykonuje zabieg w taki sposób, by pozostawić jak najmniej widoczną bliznę (przebiegającą pod linią bielizny), a zarazem uzyskać maksymalne efekty czyli: znaczącą poprawę wyglądu brzucha, ujędrnienie skóry, zarysowanie linii talii. Jeśli powierzchnia skóry, którą należy usunąć jest znaczna, operacja wymaga także przemieszczenia pępka – w takiej sytuacji zabieg obejmuje stworzenie nowego miejsca na pępek i przywrócenie skórze brzucha naturalnego wyglądu. Abdominoplastyka postbariatryczna trwa od 3 do 5 godzin. Po jej zakończeniu pacjent trafia na salę pooperacyjną.
Po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu pacjent pozostaje pod opieką specjalistów w Klinice Dr Dębski przez 2 doby. Czas rekonwalescencji, po którym zdejmowane są szwy, a pacjent może zacząć wracać do codziennych aktywności to 7- 14 dni. Na ostateczny efekt zabiegu trzeba jednak poczekać nieco dłużej – jest widoczny po kilku miesiącach (organizm regeneruje się nawet do roku czasu) i wtedy należy się spodziewać znaczącej poprawy wyglądu brzucha, który nie będzie już opuchnięty i obolały, a rany będą zagojone. Niezwykle ważne jest, by po zabiegu stosować się do wszystkich zaleceń lekarza: prowadzić oszczędny tryb życia, pojawiać się na wizytach kontrolnych i nosić specjalną bieliznę uciskową.
Zabieg abdominoplastyki jest operacją, którą powinni wykonywać wykwalifikowani specjaliści chirurgii plastycznej. Zanim pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu, lekarz zleca szereg niezbędnych badań i przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Sale operacyjne, opieka pooperacyjna i sprzęt, którym dysponujemy są w pełni dostosowane do przeprowadzania zabiegów bezpiecznych dla zdrowia i życia pacjentów. Warto również pamiętać, że abdominoplastyka jest najczęściej wykonywanym zabiegiem postbariatrycznym, dlatego wybierając sprawdzoną Klinikę i wykwalifikowany personel, nie ma powodów do niepokoju.
Plastyka brzucha jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, dlatego sama operacja nie powoduje bólu. Bezpośrednio po niej, brzuch pacjenta może być obolały, a pacjent może odczuwać dyskomfort w operowanej okolicy. Można go jednak skutecznie zniwelować stosując środki przeciwbólowe przepisane przez lekarza prowadzącego.
Pacjent poddający się abdominoplastyce musi cieszyć się dobrym zdrowiem i ogólną kondycją fizyczną, dlatego rekomenduje się, żeby wszelkie zabiegi chirurgiczne przeprowadzać po około roku od operacji zmniejszania żołądka wtedy kiedy waga pacjenta jest stabilna przez minimum 3 miesiące. Ostateczną decyzję o kwalifikacji do zabiegu podejmuje lekarz prowadzący po przeanalizowaniu wyników badań i przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem.
Jak po każdym zabiegu, po abdominoplastyce mogą wystąpić powikłania, które są rzadkością. Najczęstszymi są krwiaki, rozejście się i infekcje rany. U niektórych pacjentów mogą pojawić się przejściowe zaburzenia czucia i obrzęk dolnej części brzucha, gromadzenie się płynu tkankowego pod skórą (seroma) i nierówności dlatego niezwykle istotne są regularne kontrole i przestrzeganie zaleceń lekarza (zarówno przed- jak i pooperacyjnych). Należy pamiętać, że nieuniknionym następstwem plastyki brzucha będą blizny – wokół pępka i w obrębie podbrzusza i/lub pleców. Ich umiejscowienie będzie jednak tak zaplanowane, by były łatwe do ukrycia pod bielizną.
Przeciwwskazaniami do abdominoplastyki brzucha są: nieuregulowane nadciśnienie tętnicze krwi, nieuregulowana cukrzyca, nieleczone żylaki i zaburzenia krzepliwości krwi. Zabiegu nie wykonuje się u osób nadmiernie otyłych, u kobiet w ciąży i u osób mających infekcje skóry w operowanej okolicy. O innych, ewentualnych przeciwwskazaniach do zabiegu lekarz poinformuje pacjenta podczas pierwszej konsultacji, po dokładnym wywiadzie.
Przebyty zabieg abdominoplastyki nie jest przeciwwskazaniem do tego, by w przyszłości pacjentka zaszła w ciążę, nie stwarza także zagrożenia dla rozwoju płodu. Należy jednak pamiętać, że ciąża może mieć wpływ na wygląd brzucha i jego jędrność, dlatego po narodzinach dziecka problem wiotkiej, obwisłej skóry może powrócić, a wraz z nim konieczność ponownej plastyki brzucha. Warto więc rozważyć wszystkie „za i przeciw” i i zdecydować się na zabieg w odpowiednim dla pacjentki etapie życia.
Abdominoplastyka posbariatryczna może być refundowane przez NFZ, jednak tylko w wyjątkowych przypadkach. Potrzebne jest przejście kwalifikacji, podczas której muszą być wskazane czynniki zdrowotne przemawiające za przeprowadzeniem zabiegu (np.rozległa przepuklina, zwyrodnienie kręgosłupa, problemy dermatologiczne) – w każdym przypadku wskazania te rozpatrywane są indywidulanie a kwalifikowani są tylko pacjenci u których niewykonanie operacji zagrażało by ich życiu i zdrowiu. W naszej Klinice oferujemy zabieg abdominoplastyki postbariatrycznej odpłatnie.
Poniżej przedstawiamy cennik poszczególnych zabiegów. Jeśli masz pytania zapraszamy do kontaktu z Kliniką telefonicznie, mailowo lub przez formularz w zakładce kontakt.
abdominoplastyka postbariatryczna | 21 000 PLN | 25 000 PLN |
abdominoplastyka okrężna | 28 000 PLN | 32 000 PLN |
Konsultacja: chirurg plastyk | 300 PLN |
ul. Rabindranatha Tagore 3/2.3
02-647 Warszawa ( Mokotów )
+48 539 333 777
+48 539 333 888
10:00 - 21:00
10:00 - 17:00
Copyright @2019 by dr. Dębski
Projekt i Wykonanie by Kolabo Group