Ginekomastia 

Ginekomastia 

Ginekomastia 2

Opis zabiegu

Przyjęło się, że operacje plastyczne w obrębie piersi są zarezerwowane tylko dla kobiet. Nic bardziej mylnego! Co raz częściej do gabinetów chirurgów plastyków zgłaszają się panowie, którzy przez lata w za dużych koszulach i t-shirtach skrywali swój kompleks zwany w terminologii medycznej ginekomastią.

Czas trwania zabiegu

120 - 180 minut

Niezbędne badania

badanie krwi, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, glukoza, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie p/WZW B, EKG

Przeciwwskazania

Nieuregulowana cukrzyca
Problemy z krzepnięciem krwi
Nadciśnienie tętnicze
Infekcje
Infekcje ropne skóry

Jak wygląda zabieg

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Panowie z problemem ginekomastii lub lipomastii mogą zdecydować się na zabiegi:

  • liposukcji – pomoże ona pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy klatki piersiowej, dotyczy to ginekomastii i lipomastii;
  • resekcji gruczołu piersiowego – polegającej na niemal całkowitym wycięciu tkanki gruczołu piersiowego wraz z nadmiarem tkanki tłuszczowej; W przypadku dużych gruczołów może powstać konieczność redukcji skóry; 

W razie konieczności chirurg łączy te zabiegi –  po wykonaniu liposukcji usuwa się pozostały gruczoł piersiowy. 

Po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu należy przez 3-4 tygodnie nosić ubranko uciskowe. Część pacjentów obserwuje zanik czucia na otoczce-brodawce, który u większości pacjentów ustępuje.

Blizna

Chirurgia plastyczna to nie magia. Po każdej, nawet najmniejszej ingerencji chirurgicznej zostaje blizna. Zadaniem chirurga jest dbałość o to by była ona jak najmniej widoczna. W przypadku zabiegu usunięcia ginekomastii cienka blizna zostanie na piersiach. Rodzaj cięcia lekarz zawsze omówi z pacjentem przed operacją.
Po roku od zabiegu blizna powinna być blada, mało widoczna.
W przypadku samej liposukcji – blizna jest niewielka, praktycznie niewidoczna.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Podczas okresu pooperacyjnego należy zgłaszać lekarzowi wszelkie nieprawidłowości – gorączkę, nadmierne zaczerwienienie w miejscu gojenia rany a także obrzęki, szczególnie po czasie, kiedy powinny już ustąpić.

Ginekomastia to powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn, najczęściej o podłożu hormonalnym. Gdy dotyczy dzieci – zjawisko nie powinno niepokoić, gdyż niegroźnie powiększone piersi u większości zanikają po okresie pokwitania.

Ginekomastia u dorosłych mężczyzn może być wynikiem:

  • zaburzeń hormonalnych (zaburzona równowaga między estrogenami a androgenami),
  • powikłań po przebytych chorobach m.in.  ostrej niewydolności nerek, marskości wątroby, nowotworu wątroby,
  • przyjmowania medykamentów, które hamują syntezę testosteronu,
  • przyjmowania estrogenów;

Nie zawsze przerost piersi u dojrzałych mężczyzn jest ginekomastią. Po dokładnym wywiadzie medycznym i przeprowadzeniu badań często okazuje się, że powodem przerostu gruczołów piersiowych jest nadmierne otłuszczenie w okolicy klatki piersiowej. Zjawisko to nazywane jest lipomastią, którą jest dość łatwo wyeliminować poprzez zmianę diety i wprowadzenie w plan dnia wysiłku fizycznego. Dopiero jak te metody zawiodą – można skonsultować z chirurgiem plastykiem wykonanie liposukcji tego obszaru.

Najważniejsza jest diagnoza. Aby znaleźć źródło problemu należy zrobić badania takie jak oznaczenie poziomu testosteronu we krwi, estradiolu, hormonów tarczycy, enzymów wątrobowych. Warto jest także wykonać USG i odbyć konsultację endokrynologiczną. Dodatkowo lekarz zbierze wywiad odnośnie przyjmowanych leków i przebytych chorób.

Ważne

Szczególnie istotne dla pacjentów po zabiegu ginekomastii jest dobrze dobrana zbilansowana dieta

ZOBACZ CO MÓWIĄ PACJENCI

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJE
W KLINICE

Ginekomastia 5

Adres

ul. Rabindranatha Tagore 3/2.3
02-647 Warszawa ( Mokotów )

Telefon

+48 539 333 777
+48 539 333 888

Pon-Pt

10:00 - 21:00

Sobota

10:00 - 17:00

Chcesz dowiedzieć się więcej, lub masz pytania? Zapraszam na konsultację.

Ginekomastia 6
Ginekomastia 7